Úspěšné zahájení Evropského poháru koloběžek v Itálii pro Českou reprezentaci

Zlaté medaile pro Peštu a Smitkovou!
Během dlouhé domácí soutěžní pauzy proběhl o víkendu 28. – 29. června v severozápadní Itálii ve městech Ivrea a Strambino ležících v oblasti Canavese, první díl Evropského koloběžkového poháru 2008 (Scooter Eurocup). A pro české reprezentanty to byl vstup do letošních mezinárodních závodů mimořádně úspěšný! Dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile je bilance seniorské reprezentace, k čemuž ještě přidal nadějný junior Marek Kadlec stříbro ze sprintu a zlato z dlouhého závodu Kadetů.
Na závodech se sešla na Itálii mimořádně silná i početná konkurence závodníků z Itálie, reprezentantů Česka, Finska, Holandska, Německa, a Švýcarska.
Závodní program byl zahájen v sobotu odpoledne za slunného a horkého počasí (38°C) sprintem na 400 na atletickém oválu s tartanovým povrchem. Náročným K.O. systém čtyřčlenných rozjížděk, který vyřadil např. finského fenoména Hannu Vierika, prošli až do semifinále 2 Češi Petr Pešta a Richard Jisl, jež však čekal společný souboj o finálovou účast. Zatímco Pešta rozjížďku vyhrál, Jisl v závěru promarnil souboj o druhé postupové místo s italským závodníkem, ve velkém finále třetím Massime Natalem. Velké Finále pak bylo jasným vystoupením finské hvězdy Kaie Immonena, který s přehledem vyhrál před druhým Petrem Peštou, již zmiňovaným Natalem čtvrtým Federicem Tortim. Pro představu jaké to byly ve finále pecky dodávám, že jsem v cílové rovince vyvinul max. rychlost 40 km/h.
Finále B se pak stalo osudným Richardu Jislovi, který vjížděl na první pozici do cílové rovinky, pak se však se bolestivou grimasou přestal odrážet. Diagnóza po návratu do Čech zní natržený sval levé nohy a minimálně 3 týdny tréninková pauza.
V ženách dle předpokladů dominovala sprintérským závodům Holanďanka Herminen Koers, za níž si ve Velkém finále rozdaly krásný souboj o druhé a třetí místo týmové kolegyně z KK Plzeň, Markéta Peštová a Martina Smitková. Prvně jmenovaná Markéta Peštová byla i tentokrát, stejně jako v semifinálové rozjížďce, rychlejší a získala celkově druhé místo. V závodě Kadetů pak ve finiši podlehl Marek Kadlec Finovi Einarimu Vierikkovi a skončil druhý. České reprezentace se pak jednohlasně shodla, že kvůli extrémně horkému slunečnému počasí, dlouhému programu sprintu trvajícímu téměř 3 hodiny, žádnému stínu na stadionu a hlavně také zranění Jisla neabsolvovat plánovanou štafetu a odjela sbírat síly na nedělní maraton do relativního chladu a hlavně stínu Hostelu, kde byla ubytovaná.
Nedělní ráno před dlouhým závodem v náročném podhorském terénu přineslo nejdříve vydatnou dešťovou přeháňku, následné dusno a teplotu v devět hodin dopoledne 30°C. Za takového počasí vyrazili závodníci v 9:30 na 42 km pro muže a 36 km pro ženy.
Silně obsazenému závodu mužů začal záhy po startu udávat velmi ostré tempo domácí favorit Igor Ricci následovaný Peštou, Vierikkem a početnější skupinkou Italů, ve které byla schovaná i finská hvězda Kai Immonen. Hned na druhém kilometru závodu Ricci vyslal jakýsi pokyn v italštině ke svým kolegům a nastoupil ihned v počátku prvního ostrého stoupání, za 400 metrů využil jeho uvadajícího tempa Pešta, jenž ještě více roztál peloton a po dalším kilometru už jeli na špici s výrazným odstupem pouze Pešta s Riccim stíháni osamoceným Finem Immonenem. Tito tři borci pak v následných 14 kilometrech jeli společně, když o tempo se staral především Pešta s Riccim a Fin evidentně čekal na nejnáročnější pasáž závodu – 5 km těžkého dlouhého stoupání s následným 2 km dlouhým sjezdem otočkou a zpětným 2 km stoupáním a 6 kilometrovým sjezdem s ostrými zátočinami. Jakmile pak vedoucí trio vjelo do této pasáže Fin nasadil k trháku, který však Pešta zachytil. Po 2 kilometrech stoupání pak Pešta vystřídal Fina ve vedoucí pozici a hlavně tempu a pomalu se vzdaloval i jemu. Po technicky náročném sjezdu s max. rychlostí přes 65 km/h už byl Peštův náskok na druhého Immonena okolo 35 sekund. V závěrečných 11 km po rovině Pešta za nadšeného povzbuzování diváků navýšil náskoku na finskou hvězdu o neuvěřitelné 2 minuty. Peštův vítězný čas na 42 km byl 1:29:57, druhého Immonena 1:31:50 a třetího Ricciho 1:32:29, čtvrtý dojel Lars Kesler z Německa. Kompletní výsledky EC v Itáli zde: ecita08_results_list.xls
„ Tomu, že opravdu mohu tento závod vyhrát, jsem začal věřit až kilometr před cílem. Do té doby jsem měl obavy, že nevydržím své vysoké tempo a Kai mi na té proklatě dlouhé rovině dojede.“ Dodává ke svému triumfu Petr Pešta. Vítězství plzeňského závodníka Petra Pešty, je jeho celkově třetí v kolotoči Evropského poháru. První vítězství vybojoval Pešta v přímém souboji s finskými závodníky v roce 2000 v německém Augsburku, druhé pak v Itálii v roce 2004 ve městě Ivrea.
Závod žen pak zcela jasně a kompletně úplně opanovali české závodnice, když vyhrála Martina Smitková před Markétou Peštovou a Ivanou Dvořákovou. Martina Smitková tak vede průběžné pořadí Evropského poháru v mužích se o vedení dělí Imonenn a Peštou.
Evropský koloběžkový pohár pak pokračuje taktéž za silné zahraniční účasti na českém území 19.- 20. července 2008 v Moravské Třebové.