Historie klubu

Založení klubu

Za úplně první impuls k založení klubu, lze považovat jedno středeční odpoledne podzimu roku 1994. Tenkrát se na parkovišti před „Centrumem“, plzeňským obchodním domem, náhodou setkali šofér bleděmodrého vozu Trabant, Jiří Růžička, a mladý muž Petr Pešta. Jiří Růžička (konstruktér) zaparkoval bleděmodrý Trabant s bleděmodrou koloběžkou na střeše (koloběžka: kola od skládačky 20 palců a sedátko) a odešel, když se vrátil, čekal na něj Petr Pešta a pídil se po tom, kde se takové koloběžky dají sehnat nebo kdo je dělá. Sehnat se nikde nedali, a tak slovo dalo slovo a na jaře roku 1995 se po Plzni a okolí prohánělo několik nových koloběžek vyrobených Jiřím Růžičkou. Během následujících let se počet koloběžek a jejich majitelů postupně zvětšuje …

Průkopnická léta

  • za nejzajímavější sportovní výsledky průkopnických let uveďme extrémní výlet v Alpách u jihorakouského Villachu, kde na horské silnici dlouhé 17 km překonali za hodinu a čtvrt 1.225 výškových metrů (501–1.726 m.n.m.) a poté stejnou výšku v několika minutách doslova sletěli průměrnou rychlostí 48,7 km/h, přičemž na rovnějších úsecích jeli rychlostí přes 70 km/h a maximální rychlost 87,4 km/h nebyla vyšší jen díky brzdícímu autu před koloběžkáři.
  • zajímavý údaj z roku 1998: letos byli koloběžkáři z Plzně velmi aktivní, o čemž svědčí počet najetých kilometrů, od jara do podzimu najel nejaktivnější přesně 2.152 km, dále pak 1.846 km atd.. Pro srovnání v letech 2001 a 2002 najezdili nejaktivnější sportovci okolo 4.000 km.

Jak se KK Plzeň dostal k závodnímu koloběhu

Kromě samotného pořádání závodů, které byly prvně pořádány již v roce 1996 (Koloběžka Race) jsme se pídili, kde jinde a s kým si na kolobce zazávodit. V polovině léta 1998, po několika měsíčním velice intenzivním pátrání po nějakých koloběžkových závodech mimo Plzeň, dostali konečně a to ještě velice šťastnou náhodou bratři Peštové pozvání na koloběžkové závody do Kadaně.
V Kadani pak zjišťují, že koloběžkový sport v ČR existuje a má dokonce celorepublikovou soutěž. Zjistili, že existuje Český svaz koloběhu, přibližně deset koloběžkových klubů, z toho přes polovinu na Moravě a ve Slezsku.
Po těchto velice cenných kontaktech upravují své stroje ve spolupráci s „plzeňským otcem“ 20-ti palcových koloběžek Jiřím Růžičkou na trochu přijatelnou závodní formu. A odjíždí na mezinárodní dvojzávod koloběžkové ligy do Valašského Meziříčí. Zde dochází k prvnímu výraznému úspěchu. Michal Pešta v nedělní časovce na 8 km poráží celou českou a holandskou elitu a končí těsně druhý za v roce 1998 v koloběžkové eurolize dominujícím Finem Tomasem Portinem.

10 let od prvního impulsu

V listopadu, pátek 19. 11. 2004, proběhl večírek Klubu koloběhu Plzeň. Bylo to příjemné posezení velké části členů a prakticky průřezu celé členské základny. A bylo co slavit, vždyť rok 2004 byl možná nejúspěšnější za roky existence. Klub uspořádal doposud v koloběžkovém světě nevídaný závod – Mistrovství světa v koloběhu a i nadále setrval u závodních úspěchů v České Rollo lize i mezinárodních závodech.
Báječná atmosféra večírku symbolicky uzavřela celé desetileté období, které bylo rozhodně veleúspěšné a revoluční. Neustálý vývoj koloběžek od duralových po dnešní velké, pořadatelské i závodní úspěchy, náš klub se během své existence stal hnací silou českého i mezinárodního koloběhu, ale hlavně zůstal velkou partou koloběžkářů.