NOVA AUTHOR CUP 2008 – KOLOBĚŽKOVÝ ZÁVOD

V sobotu 11.října 2008 se na start Nova Autor cupu postavilo mezi 3 tisíce cyklistů také pět jezdců na koloběžkách. A po celý závod dokazovali, že koloběžka může být nejen plnohodnotný dopravní, ale také závodní prostředek. Spolu se závodníky z Rožnova, kteří jeli na malých dvanáctipalcových koloběžkách, se na trasu 61,3km vydali i dva jezdci na tzv.“velkých“ koloběžkách.

Zeptali jsme se na dojmy ze závodu nejrychlejšího koloběžkáře, Richarda Jisla z Jablonce:

„ Závod provázelo nádherné počasí a skvělá práce organizátorů a já osobně jsem si to opravdu užil. Jediný stinný okamžik byl při sjezdu k Josefodolské přehradě, kde jsem byl první, kdo dojel k cyklistovi, který zde spadl. Byl v bezvědomí a měl zapadlý jazyk. Nechtěl jsem s ním hýbat, protože jsem si nebyl jistý, jestli nemá nějaká další poranění, takže jsem mu jen rozevřel čelisti, i když mi málem ukousnul prsty. V ten okamžik už si ho naštěstí převzala horská služba, jejíž zajištění bylo opravdu perfektní. Odjížděl jsem otřesený, ale vědomí, že je trasa takhle skvěle pokrytá bylo určitě pro všechny startující hodně příjemné.

Co se týče vlastního závodu, užíval jsem si hlavně stoupání v první části, rovinatější úseky na hřebenech byly výraznou výhodou pro cyklisty. Většina mi fandila, i když otázku kde mám šlapky jsem slyšel alespoň stokrát. S časem 3:12:05 hod jsem celkem spokojený, ztráta od vítěze 1:23hod není tak zlá, ale myslím si, že tahle trať se dá jet na koloběžce i pod tři hodiny, protože v závěru se o mně pokoušely křeče, takže jsem musel hodně zpomalit. Musím také ocenit výkony kluků z Rožnova na malých koloběžkách, pro které musela být jízda po panelech opravdu hodně tvrdá. Já jezdím na terénní finské koloběžce Kickbike, která má vepředu velké horské kolo a odpruženou vidlici, takže to nebylo tak náročné jako pro ně.

Byl to letos skvělý test toho, co se dá na koloběžce ujet v terénu a rád bych si to určitě příští rok zopakoval. Rád bych přesvědčil pořadatele o rozšíření závodu i o oficiální kategorii koloběžek,“ řekl závěrem jablonecký mistr světa v koloběhu, který v celkovém hodnocení letošního Autor Nova cupu skončil na úctyhodném 1599. místě, v kategorii mužů do 50let pak 369.

(Pořadí Nova Autor cup koloběžky – 1. Richard Jisl Kidokai Jablonec – 3:12:05, 2. Mandula VKK Rožnov- 3:56:19, 3. Michálek VKK Rožnov 4:19:10, 4.Randus VKK Rožnov – 4:38:08).