logo PSP klub koloběhu Plzeň

PSP - klub koloběhu Plzeň

Mistrovství Evropy koloběžek 2002 proběhlo v Česku

Pro české závodníky 8 medailí, pořadatelé dokázali uspořádat absolutně největší akci v celé historii světového kololoběhu!
O tituly Mistra Evropy pro rok 2002 se ve velmi napínavých závodech v Plzni a Karlových Varech 21.-23. června 2002 utkala kompletní evropská špička doplněná pelotonem českých koloběžkářů.
Na start závodů se postavilo 8 národností, reprezentanti Česka, Finska, Holandska, Německa, Itálie, Rakouska jeden borec z USA a jeden z Nového Zélandu.
V mužích splnili roli největších favoritů bez zaváhání finští reprezentanti, kteří dosáhli na všechny zlaté medaile. Dvojnásobným evropským šampionem se stal Alpo Kuusisto, jednou Hannu Vierikko a Fini vyhráli i štafetu. Jejich největší soupeři, čeští reprezentanti zůstali za očekáváním. Nepodařilo se jim dosáhnout žádného individuálního úspěchu. Nejlepší byl Ladislav Provod (4,5. místo) a Petr Pešta (7,8místo). Muži si trochu zpravili chuť v závodě štafet, kde získali stříbro.
Stálicí české reprezentace je však Markéta Štejrová, která obhájila titul z roku 2001 na 21 km, přidala další zlato ve štafetě a 2 x získala stříbrnou medaili. Další medaile do české sbírky přidala Lucie Gazárková a Martina Smitková.
Obrovského úspěchu však dosáhli čeští pořadatelé. Téměř všichni, zejména však zahraniční závodníci ve všech rozhovorech uváděli, že takovouhle koloběžkovou akci ještě nezažili, a že se taková se doposud v historii koloběhu neuskutečnila. A měli důvod, na třídenní akci se sešla celá evropská špička, 19 cizinců, čítající i závodníka z USA a Nového Zélandu. Pořadatelé měli závody 100% zabezpečeny, tratě byli zajímavé, přišlo několik tisícovek diváků a i doprovodný program byl nesmírně bohatý.
U ředitele celého podniku, Petra Pešty a zároveň i člena czech scooter teamu se mísily převažující pocity radosti i se zklamáním. “ Teď momentálně jsem velice spokojený, že už to máme za sebou bez jakékoli závady. Organizace klapala na jedničku a musím poděkovat všem pořadatelům. Zvládnout třídenní maraton bylo náročnější než jsme vůbec tušili a všichni jsme neskutečně vyčerpaní. Nicméně radost nad vykonanou prací a úspěchem nám dává ještě nějakou sílu. Bohužel sportovní výsledky české reprezentace při této akci malinko zaostali za očekáváním. Muži možná špatně načasovali formu, vždyť jejich tréninkové ukazatele doznaly výrazného zlepšení, i závody před ME vyzněly skvěle. Nedá se nic dělat je takový je sport, ale ženy to zvládli. Celkový počet 8 medailí je výborný, jen o dvě méně než nejúspěšnější finská výprava.“ uzavírá Petr Pešta.