FINÁLE EVROPSKÉHO POHÁRU KOLOBĚŽEK 7. – 9. ZÁŘÍ 2012

Ve dnech 7. až 9. září 2012 přivítala Plzeň velké Finále Evropského poháru koloběžek, nad kterým převzal záštitu hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Přes 100 závodníků, bojovalo nejen o vítězství v závodech, ale o závěrečné body do Evropského poháru a Rollo ligy 2012. Z celé české equipy chyběl, snad jen Honza Vlášek připravující se na pokus o Tour de France na koloběžce. Zahraniční výpravy byly z Holandska, Itálie, Německa, Slovenska, Francie a Rakouska.

Pro nás pořadatele začal program již v pátek 7. září dopoledne akcí Děti na koloběžkách pro žáky prvního struně 31. ŽŠ, kde následně byli ubytováni v tělocvičně závodníci. Že akce měla úspěch a zejména kluci z 3. a 5. tříd závodili jako diví, může potvrdit část holandské výpravy, která dorazila před tělocvičnu už v 10:00  a divila se, že je výuka, ale i tuto nečekanou záležitost jsme dokázali úspěšně vyřešit.

V pátek odpoledne pak proběhl divácky atraktivní Sprintem v centru města Plzně, ve Smetanovo a Kopeckého sadech. Napínavý závod vyřazovacích rozjížděk odstartoval Jiří Struček, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblasti školství, mládež, sport a ekonomika. V pauze před finálními boji dostaly pro svůj koloběžkový závod prostor děti. A pak již byla na řadě finále. V ženách jasně zvítězila Holanďanka Maxime Rejine, před českou závodnicí Lucií Gazárkovou a třetí Holanďankou Rosane Tiemens. Na Plzeňanku Patricci Kadlecovou zůstalo čtvrté místo. V mužích převedli parádní souboj o vítězství čeští závodníci  Tomáš Pelc a Michal Špinka. Vítězství pro sebe rozhodl v posledním kole Tomáš Pelc, třetí s mírným odstupem dojel Roel van der Velde z Holandska a čtvrtý Tomáš Bárta.
Víkendové závody byly v hlavních kategoriích velikým představením domácího závodníka Ladislava Provoda a v ženách Holanďanky Maxime Rejine. Oba borci zvítězili jak v sobotní časovce, nedělním dlouhém závodě, tak i ve štafetách s týmovými kolegy.
Sobotní program proběhl na uzavřených komunikacích za konečnou tramvaje č. 4 Plzni – Košutce směrem na Záluží a Ledce, nejprve  časovkou na 10 km a v 18:30 odstartovaly atraktivní štafety na 15 minut + 1 kolo. V časovce dominovali domácí plzeňští závodníci, kteří obsadili kompletní stupně vítězů. Zvítězil Ladislav Provod, před mladým plzeňským talentem Markem Kadlecem a třetím Karlem Cvalínem. V ženách přidala další zlatou medaili Rosanne Reijne, před plzeňskou závodnicí Michaelou Balatkovou a třetí Češkou Šárkou Waldhauzerovou. Štafety byly pak jasnou záležitostí plzeňských závodníků z pořádajícího KK Plzeň, České ženy skončily druhé za holandskými favoritkami.  Největší boj a to i divácky strhující se však odehrával o 4. – 9. Místo, kde v těsném kontaktu po celou dobu závodu  bojovalo 6 štafet – Holanďané, Francouci, Italové, Slováci a 2 České týmy!
Po takových závodech všem spravedlivě vyhládovělo a vypadlo to, že výtečně ugrilovaný steak na Ranči Šídlovák ke společné večeři uspořádané pořadateli na závěr Eurocupu a Rollo ligy všem opravdu chutnal. Po vyhlášení výsledků začala na pódiu hrát plzeňská rocková skupina Greymon. Počáteční obavy, že závodníky nezaujme, byly záhy rozptýleny a část Holandské výpravy se stala společně s věrným fanoušky kapely součástí kotle pod pódiem. Barmanka následně druhý den obdivovala výdrž a spotřebu holandského doprovodu.

V neděli 9. září dopoledne vyvrcholil celý Evropský pohár i Rollo liga náročným dlouhým závodem s hromadným startem  opět na uzavřené silnici za konečnou tramvaje č. 4 Plzni – Košutce směrem na Záluží.  Zejména stoupání pod Krkavec se mnohým závodníkům nezamlouvalo a kdo byl poprvé, prožil si určitě pořádné nováčkovské útrapy náročného profilu. V ženách stejně jako ve sprintu a časovce zvítězila holandská reprezentantka Maxime Reijne před nejlepší českou ženou Michalelou Balatkovou a třetí Lucií Gazárkovou.  V mužích se hned na 7 kilometru odpoutala od vedoucí skupiny dvojice českých závodníků Provod a Kadlec. Plzeňským junior však neudržel nasazené tempo a postupně se propadal, možná se tak stalo i díky těsně před závodem prodělané viróze. Výborně naopak rozvrh síly holandský reprezentant Martjin Tiemens, který skončil druhý před a třetím Čechem Karlem Cvalínem, který zase o bednu bojoval s Aloisem Onderkou. Tiemensovi druhé místo v závodě stačilo k celkovému vítězství v Evropském poháru. Cvalínovi pak třetí místo k celkovému třetímu místu v Rollo lize právě před Onderkou.

Plzeňští muži po dvouleté odmlce opět kompletně ovládli celkovou Rollo ligovou bednu, když zvítězil Láďa Provod a  druhý junior Marek Kadlec, jenž měl fantastickou sezónu.

V ženách celkově Evropský pohár vyhrála, i bez účasti v plzeňském finále, Rosane Reijne, před svojí sestrou Maxime Reijne, která si naopak celkové druhé místo vybojovala až výkony v Plzni.  V juniorech podtrhl domácí úspěchy celkovým vítězstvím v Evropském poháru  Marek Kadlec, který si tak maximálně dokompletoval své zlaté medaile z mezinárodních závodů.
Své kategorie měli v závodech samozřejmě i žáci, kadeti, juniorky a veteráni, ti všichni bojovali o svůj příběh a místo v celkovém evropském, respektive Rollo ligovém pořadí. Jak všichni zúčastnění dopadli uvidíte ve výsledkách.

Už během včerejška i během dnešního dne přišla mnohá poděkování za skvěle uspořádaný závěr sezóny, ale víme, že sluníčko celkovému dojmu z akce trochu pomohlo. Přišlo i velké poděkování přímo z IKSA, částečně cituji:“ we officially thank the organisers of the final IKSA eurocup 2012 in Pilsen for a great event!

My naopak všem děkuje za účast a  byli bychom rádi, aby v Plzni uspořádané Finále Evropského poháru a Rollo ligy byla pro všechny koloběžkáře nejen krásná vzpomínka, ale i povzbuzující pozvánka na další rok či léta na koloběžkách!