logo PSP klub koloběhu Plzeň

PSP - klub koloběhu Plzeň

Náš konstruktér zaslouženě populární

Josef Trojan

Koloběžky v druhém největším městě české části naší republiky hrají důstojnou roli. Svědčí o tom například i to, že týdenní periodikum PLZEŇSKÉ NOVINY (http://www.plzenskenoviny.cz/) uveřejnilo ve svém 21. čísle – 23. května 2006 článek plně věnovaný našemu stávajícímu konstruktérovi Pepíkovi Trojanovi. Musím za sebe podotknout, že jsem byl velmi rád, že se média zajímají i o tuto stránku naší činnosti a veřejnost se dozví o Pepíkovi ze článku, který bude věnován čistě jen jemu. Je to zasloužené a paní redaktorka napsala pěkné album plzeňské osobnosti:

JOSEF TROJAN – DOBROVOLNÝ HASIČ PROFESIONÁL A KOLOBĚŽEC

Narodil se v Plzni, vyučil se elektrikářem a nyní je hasičem. Dobrovolným na Doubravce a profesionálním ve Škodovce. S hasiči vyhrál v roce 2000 mistrovství republiky v Brně. Podle různých homevideo pořadů se zdá, že hasiči jsou celkem veselá banda jedinců, krotících zběsile se vzpínající hadice, jež kropí něco úplně jiného než případný požár. Ale jak Josef Trojan říká, tyto legrácky většinou předvádějí právě soutěžící družstva dobrovolných hasičů.
Nebýt Trojana juniora, který chtěl někdy v roce 2001 takovou tu skládací plechovou koloběžku na malých průsvitných kolečkách, možná by byl Trojan senior hasičem na plný úvazek. Jenže všechno bylo trochu jinak.

TVOŘIVÝ OTEC

Když projeví synek zájem o koloběžku, a dokonce ví, jakou chce, většina hodných tatíků zajde do obchodu a je to. Některý tatík projde víc obchodů a koupí to nejlepší. Některý si řekne – „na tom se přece nikdo nemůže normálně svézt“ a rozhodne se to řešit na první pohled nesmyslně. Začne vyrábět něco, co se dá poměrně levně koupit. A vůbec netuší, v co taková aktivita může přerůst. „Probírali jsme to přání mýho kluka s kamarádem Jirkou, on mi ukazoval časopis o cykloturistice, kde byl článek o koloběhu, o závodech a evropské lize, a tak mi to nějak nedalo.“ A tak vznikla první koloběžka. Nový kousek upoutal pozornost a objevili se první zájemci. Teprve tehdy totiž Josef zjistil, že za kopcem bydlí předseda Českého svazu koloběhu a zakladatel klubu koloběhu Plzeň.

DĚLNÍK KONSTRUKTÉR

„Musel jsem nejdříve postavit montážní lavici, ohýbačku, lis, aby to nějak vypadalo a hlavně, aby to spolehlivě sedělo. Začal jsem taky jezdit, vychytávat mouchy a v roce 2002 jsme na náměstí Republiky křtili první závodní koloběžku.“ Pohyb na koloběžce je prý lepší než na kole. Pracuje celé tělo, což na kole není. Při běhu zase trpí klouby. Tady je kloubní aparát ušetřen a přitom je to docela akční sport. Nechce se tomu věřit, ale taková dobře vyvážená kolobrnda se z kopce řítí klidně 80-90 km v hodině. „Přitom jezdit se na tom dá od dětského věku do stovky, nebo dokdy tu chcete být. A hlavně – začít se dá kdykoliv. Já jsem vlastně začal jezdit, až když jsem si udělal první stroj. A mám v tom docela výhodu. Při jízdě zjistím, co by to chtělo, aby to jezdilo líp, udělám další prototyp a vlastně jezdím vždycky na tom nejlepším.“

KONSTRUKTÉR VÍTĚZŮM

„Ne že bych vyhrával, já jezdím jen veterány. Ale ty koloběžky stavím pro vítěze. Tedy vysloveně pro klub koloběhu Plzeň. Když si vezmu, co je s tím práce, tak bych to vlastně ani nedělal, ale jednak mě to těší a hlavně – nedá mi to, když klukům tak dobře seděj. A když na tom vyhrávají. Z deseti nejlepších koloběžkářů v Čechách má osm stroj ode mne.“ Což je asi úspěch. Nebo už jste slyšeli o někom, kdo se v nějakém oboru během pouhých pěti let od momentu, kdy se o něm dozvěděl, stal tak dobrým, že jiným stojí za to jeho dílo celkem beztrestně okopírovat a za draho prodávat? Ale takový už je svět…
Josef Trojan by byl zřejmě posilou každého týmu. S partou hasičů vyhrává soutěže a jeho koloběžky zase vyhrávají Rollo ligy. Třeba se jednou koloběh stane ještě populárnějším sportem a Plzeň vejde do jeho dějin jako to město, odkud pocházejí nejlepší stroje. A o Lopatárně se pak bude psát jako o líhni největších talentů koloběhu.
Autor: (le@)
Pěkné, že jo.
Na závěr bych chtěl pro širší pohled na věc a klubový život připomenout, že v pozadí stojí určitě ještě jeden pozoruhodný chlapík a to Jirka Růžička, “původní konstruktér“ KK Plzeň – tvůrce 20 palcových koloběžek včetně evolučního duralového modelu a pak bych tedy měl zmínit i kamaráda Ondru Sudka. Říkám to jen proto, aby se nezapomělo na devadesátá léta, protože Jirka Růžička je takovým praotcem “novodobých“ plzeňských koloběžkových dějin spojených se vznikem KK Plzeň.